Wystawa dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw

Lichen99 /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
2021 rok ogłoszono Europejskim Rokiem Kolejnictwa, a tymczasem od kilku lat odkrywamy na nowo malowniczą i fascynującą architekturę dworców kolei warszawsko-bydgoskiej, która po raz pierwszy połączyła zabory rosyjski i pruski w 1862 roku, przyczyniając się znacząco do rozwoju regionu.
REKLAMA
Kolej żelazna, obok Wisły, stała się drugą najistotniejszą XIX-wieczną „autostradą”. W zasadniczym zakresie wpłynęła na dzisiejszy krajobraz kulturowy, społeczny, jak i infrastrukturalny Włocławka, Kujaw i nie tylko.

W efekcie projektu “Historia u podstaw” powstała mobilna wystawa plenerowa prezentująca architekturę i historię dworców. Te fascynujące miejsca dołączyły również do strony internetowej Szlaki Kultury (www.szlakikultury.ariari.org), czyli mapy złożonej z opowieści o opustoszałych fabrykach, zrujnowanych dworach, nieczynnych młynach, dawnych spółdzielniach i towarzystwach rolnych, których zakładanie i prowadzenie było jednym z najważniejszych sposobów podtrzymywania polskości, tworzenia nowoczesnego narodu, organizowania Polaków we wspólnotę kulturową i wyrażania wprost postawy patriotycznej.

Wystawę "Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw” prezentującą architekturę i historię dworców Kolei Warszawsko-Bydgoskiej można zwiedzać w dniach 24 lutego – 26 marca 2021 w Galerii Sztuki “Beczkownia”, wstęp wolny.

https://ckbrowarb.pl/wystawa-dworce-fabryki-uzdrowiska-historia-u-podstaw/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany