7 luty 2021

Żołnierze WOT odbyli pierwsze strzelanie bojowe z karabinka GROT

fot. PAP
Na poligonie w Nowej Dębie 67. żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło pierwsze strzelanie bojowe – poinformował PAP w niedzielę rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.
REKLAMA

Dodał, że żołnierze strzelali z karabinka GROT 5,56 mm.

Kpt. Sura przypomniał, że szkolenie podstawowe, w którym udział bierze 48 żołnierzy oraz wyrównawcze, w którym uczestniczy 19 żołnierzy rozpoczęło się 30 stycznia br. i potrwa jeszcze tydzień.

„Kandydaci na terytorialsów ćwiczą na poligonie w Nowej Dębie pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawił 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. W ubiegły piątek odbyło się ich pierwsze strzelanie bojowe. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale” – podkreślił rzecznik.

Szkolenie zakończy się za tydzień – 14 lutego uroczystą przysięgą, którą złożą żołnierze. W tym dniu, jak powiedział kpt. Sura, przypada 79. rocznica powstania Armii Krajowej.

„W czasie szkolenia, które wciąż trwa, zajęcia są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, czyli z ratownictwa medycznego oraz szkolenia strzeleckiego” – zaznaczył rzecznik.

W sobotę, dzień przed przysięgą, kandydaci przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. pętli taktycznej. Jak tłumaczy kpt. Sura, każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz odbędzie strzelanie bojowe.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. (PAP)

huk/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany