Czym zajmuje się policja wodna?
Policja wodna działa w całej Polsce, pilnując bezpieczeństwa i porządku na wodach oraz terenach przywodnych. W Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku również służą policyjni „wodniacy”, którzy przez cały rok realizują różnego rodzaju zadania w terenie i współpracują z innymi służbami.
Do zadań policjantów ogniwa wodnego należy w szczególności zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, a także zachowaniom, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób i mienia na wodach i terenach przywodnych.
„Wodniacy” kontrolują przestrzeganie przepisów żeglugowych, w tym trzeźwość sterników, czy też wyposażenie łodzi. Poza tym dbają o bezpieczeństwo osób kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne, zapobiegając wypadkom utonięć. Przeciwdziałają także przejawom niszczenia środowiska naturalnego, np. sprawdzając czy nie dochodzi do wyrzucania śmieci w lesie lub kłusownictwa. Policjanci ci uczestniczą również w poszukiwaniach osób zaginionych, a także spotykają się z młodzieżą podczas zajęć profilaktycznych i uczą bezpiecznych zachowań nad wodą, zarówno latem, jak i zimą.
Wachlarz zadań realizowanych przez policjantów ogniwa wodnego i miejsca, w jakich pełnią służbę są różnorodne, dlatego tez wykorzystują różnego rodzaju sprzęt służbowy. Na wyposażeniu włocławskiego ogniwa wodnego znajdują się łodzie i skutery wodne, a także auta terenowe i quady, dzięki którym mogą dotrzeć w trudno dostępne tereny. Włocławskich „wodniaków” można spotkać także na rowerach.
Policjanci ogniwa wodnego muszą odznaczać się dobrym zdrowiem i umiejętnościami pływackimi, a także umiejętnościami z zakresu ratowania tonących, czy też prowadzenia jednostek pływających. Kwalifikacje te nabywają i rozwijają podczas szkoleń zawodowych.
Służba policyjnych „wodniaków”, to z pewnością wiele różnych wyzwań. Jeśli chciałbyś rozwijać swoje predyspozycje z zakresu ratownictwa wodnego, zostań policjantem ogniwa wodnego. Więcej informacji na temat doboru do służby w Policji znajdziesz tutaj.