9 luty 2021

Policja: prawie 120 naruszeń zakazów lub nakazów wydanych na mocy ustawy antyprzemocowej

fot. PAP
Od początku obowiązywania ustawy antyprzemocowej do zeszłego czwartku niemal 540 razy policja zastosowała środki mające na celu izolację domniemanego sprawcy przemocy od ofiary - wynika z danych KGP. W tym czasie funkcjonariusze stwierdzili 118 naruszeń.
REKLAMA

Na mocy ustawy, która weszła w życie 30 listopada ubiegłego roku, policji oraz Żandarmerii Wojskowej nadano uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do niego. Celem nowych przepisów jest ochrona ofiar przemocy przed ich oprawcami.

Z danych udostępnionych PAP przez Komendę Główną Policji wynika, że od 30 listopada ub.r. do 4 lutego tego roku policja wydała 62 nakazy opuszczenia mieszkania oraz 100 zakazów zbliżania się do niego. W 377 przypadkach zastosowano oba te środki jednocześnie. Oznacza to, że środki mające na celu izolację domniemanego sprawcy przemocy zastosowano łącznie w 539 przypadkach.

Policja stwierdziła jednocześnie 118 naruszeń, w tym 14 przypadków złamania nakazu opuszczenia mieszkania, 67 przypadków naruszenia zakazu zbliżania się do niego oraz 37 przypadków niestosowania się do wydanego jednocześnie zakazu i nakazu.

Jeśli chodzi o zażalenia na decyzje policji lub Żandarmerii Wojskowej, resort sprawiedliwości dysponuje na razie danymi dotyczącymi pierwszego miesiąca działania ustawy. Od 30 listopada do 31 grudnia ubiegłego roku do sądów rejonowych wpłynęły jedynie trzy zażalenia, z czego dwa zostały oddalone.

Przepisy antyprzemocowe zostały uchwalone przez Sejm 30 kwietnia ubiegłego roku, zaledwie dzień po pierwszym czytaniu. Ustawy nie poparło jedynie koło Konfederacji. Zarówno posłowie PiS, jak i opozycji, wielokrotnie podkreślali, że regulacje tego typu oczekiwane były od wielu lat, a apelowały o nie liczne organizacje pozarządowe.

"Tu nie chodzi o zmiany w sferze wartości, tutaj chodzi o realne działania, które powinniśmy podejmować - wolne od ideologii, a pełne empatii wobec cierpienia kobiet i dzieci" - mówił wówczas w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Resort sprawiedliwości podkreślał, że przed wejściem w życie nowych przepisów często to ofiara przemocy musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem.

Zgodnie z ustawą policja jest zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

Ustawa przewiduje również usprawnienie przebiegu postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni. Szybka procedura będzie możliwa m.in. dzięki temu, że pisma procesowe będzie mogła doręczać policja, a nie jedynie poczta. Policja będzie też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy, niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka. (PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany