Nowe umowy RPO i PROW

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Umowę RPO na 7 milionów odebrała dziś (18 lutego) państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która przystępuje do opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy linii kolejowej nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa. Łączna wartość wszystkich przekazywanych dziś umów o dofinansowanie, z RPO i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi 27 milionów złotych.
REKLAMA
Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 Grudziądz - granica województwa w kierunku Malborka na odcinku 20 kilometrów to konieczność. Jej stan techniczny jest obecnie niezadawalający, w wielu miejscach pociągi muszą zwalniać poniżej zakładanej prędkości.

- Wśród dzisiejszych beneficjentów są też instytucje otoczenia biznesu, które przygotowują kolejne instrumenty wsparcia przedsiębiorstw. Firmy słusznie inwestują w rozwój właśnie teraz, wykorzystując koniunkturę w gospodarce - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Trzy z wręczonych dziś umów dotyczą organizacji wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i toruńska Izba Przemysłowo-Handlowa poszerzają swoje oferty, tworzą nowe przestrzenie z myślą o profesjonalnych usługach doradczych i szkolą własnych pracowników. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do uruchomienia platformy internetowej, adresowanej przede wszystkim do przedsiębiorców zaangażowanych w organizację giełd korporacyjnych lub będących ich klientami.


Termomodernizacja i gospodarka wodno-ściekowa

Z puli RPO zostaną sfinansowane także prace modernizacyjne, adaptacyjne i termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej w gminie Chełmża w powiecie toruńskim (pływalnia Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży), gminie Solec Kujawski w powiecie bydgoskim („Dom Dobrych Praktyk” i przychodnia przy ul. Powstańców w Solcu Kujawskim) i gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim (Gminny Ośrodek Zdrowia w Górsku).

Dotacje na inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową otrzymują gminy Lubiewo w powiecie tucholskim i Lubanie w powiecie włocławskim.


Rewitalizacja miast, nowe miejsca w przedszkolach

Znaczące wsparcie przeznaczamy na działania rewitalizacyjne w miastach. 3 miliony złotych otrzymało Wąbrzeźno na odnowę zdegradowanego osiedla Podzamcze. Samorząd Sępólna Krajeńskiego przeprowadzi modernizację rynku i dochodzących do niego uliczek. Wartość dofinansowania to 3,5 miliona złotych.

Nowe miejsca w przedszkolach powstaną w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim (31) oraz  Ostrowitem (70) i Wrockach (62) w powiecie golubsko-dobrzyńskim. 2 miliony złotych przeznaczamy na utworzenie zupełnie nowego żłobka w Grudziądzu. Powstanie w dzielnicy Owczarki, znajdzie w nim miejsce 60 maluchów w wieku do lat 3.

Dotację na rozbudowę swojej bydgoskiej siedziby otrzymali druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W budynku przy ulicy Terasy 2 powstaną kawiarenka społeczna i świetlica. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złotych. Harcówka ZHR powstała wcześniej dzięki środkom RPO (zobacz Harcówka dla bydgoskich druhów).


Modernizacja wsi

Pięć kolejnych umów dotyczy projektów finansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odebrali je beneficjenci wskazani przez Lokalną Grupę Działania „Nasza Krajna i Pałuki”:
  • powiat nakielski, który wyda książkę „Nakło i Noteć. Dzieje i losy”,
  • gmina Sępólno Krajeńskie, która zorganizuje piknik wędkarski,
  • gmina Sadki (powiat nakielski), która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze powiatowej na odcinku Sadki-Samostrzel,
  • gmina Więcbork (powiat sępoleński), który doposaży wypożyczalnię sprzętu turystycznego przy plaży miejskiej,
  • firma Hurt Trans Kawiko, która stworzy w gminie Więcbork staw rybny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
14182
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-01-06 21:00
miejsce
Hala Mistrzów Sportu, Włocławek,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 17:30
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 20:15
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-17 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany