Uchronić od zapomnienia

fot. nadesłane
Kilka dni przed uroczystymi obchodami dnia Wszystkich Świętych terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT uporządkowali ponad 48 miejsc pamięci na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Akcja była wspólną inicjatywą terytorialsów oraz władz województwa kujawsko-pomorskiego.
REKLAMA
Akcja porządkowania miejsc pamięci będzie już kolejną, która potwierdził praktyczny wymiar zobowiązań żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK i Powstańców Warszawskich. Ponad 100 terytorialsów z 8K-PBOT aktywnie włączyło się w akcję porządkując miejsca pamięci i zapalając znicze.
„Kiedy zostaliśmy poinformowani o możliwości uczestnictwa w tym przedsięwzięciu nie zastanawiałem się ani chwili. Od razu zgłosiłem chęć uczestnictwa, gdyż wiem jakie jest to ważne. Nasza pamięć o tamtych wydarzeniach, ludziach, cichych, czasem nawet zapomnianych bohaterach jest  bardzo ważna” – komentuje szer. Szymon Zywert.
Celem i główną ideą programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie  pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. To jest dług honorowy, który musimy spłacić.

„Bardzo chciałam włączyć się w tą akcję. Czułam, że muszę to zrobić. Pamięć o poległych żołnierzach jest dla mnie ważna i istotna” – podkreśla szer. Marta Zimniak.

„Jestem dumna z tego, że noszę mundur żołnierza wojska polskiego. Dzięki temu zrozumiałam jak ważna jest pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę” – stwierdza szer. Karolina Szmurło.

 Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK  oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej.  Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem  edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią
z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”.

Obecnie w szeregach WOT służy już ponad 21,7 tys. żołnierzy, w tym ponad 18 tys. żołnierzy OT oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
14182
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-01-06 21:00
miejsce
Hala Mistrzów Sportu, Włocławek,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 17:30
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 20:15
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-17 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany