Pamięci św. Jana Pawła II

fot. Mikołaj Kuras
Obchodzimy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Dziś (2 kwietnia) w rocznicę jego śmierci marszałek województwa Piotr Całbecki złoży kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego. O godzinie 21.37 na ścianie budynku Urzędu Marszałkowskiego wyświetlony zostanie symboliczny znak pamięci o Janie Pawle II. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy i wystawienia w oknach zapalonych świec.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Dla milionów ludzi na całym świecie święty Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane - mówi marszałek Piotr Całbecki


Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla w całym regionie.


Laboratorium św. Jana Pawła II


Efektem współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika są popularyzacja spuścizny duchowej i intelektualnej Jana Pawła II, działalność edukacyjno-kulturalna skierowana do najmłodszego pokolenia oraz utworzenie na wydziale Teologicznym UMK pracowni "Laboratorium św. Jana Pawła II". W ramach tych działań odbywają się warsztaty i lekcje dla młodzieży, konferencje, seminaria, powstają materiały dydaktyczne. List intencyjny w sprawie współpracy podpisano w październiku 2019 roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-01-06 21:00
miejsce
Hala Mistrzów Sportu, Włocławek,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 17:30
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-14 20:15
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-17 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany