21 luty 2021

Poznańskie psy i koty będą miały nowe schronisko w połowie roku

fot. PAP
W lipcu psy i koty z poznańskiego schroniska dla zwierząt powinny trafić do nowego ośrodka. Jak poinformował magistrat, warta 38 mln zł budowa nowego obiektu, pomimo pandemii, przebiega bez zakłóceń.
REKLAMA

Poznański magistrat przekazał, że budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt przy ul. Kobylepole, która rozpoczęła się w 2019 r., pomimo pandemii i wprowadzanych ograniczeń przebiega zgodnie z planem.

Wybudowano już wszystkie obiekty nowego schroniska, utwardzono większość dróg i chodników oraz miejsca parkingowe. Obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz budynków oraz budowane są wewnętrzne ogrodzenia. „Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się w terminie - pod koniec czerwca tego roku” – podał magistrat.

Nowe schronisko powstaje na terenie o łącznej powierzchni blisko 5 ha. Ma przyjąć maksymalnie 300 psów i 300 kotów. Kierowniczka Schroniska dla zwierząt w Poznaniu Małgorzata Baum podkreśliła, że wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do ogrzewanych pomieszczeń. „Możliwa będzie pełna izolacja zwierząt zdrowych od chorych, co zdecydowanie powinno poprawić ogólny stan zdrowia wszystkich czworonogów, a także skuteczność ich leczenia” – zaznaczyła.

Jak podkreślono w komunikacie magistratu, w nowym miejscu zwierzęta będą miały bezpośredni dostęp do przestronnych wybiegów i spokojnych, zadrzewionych terenów spacerowych. Lepsze warunki bytowe mają mieć bezpańskie koty.

„Zamiast obecnie wykorzystywanych tymczasowych, ciasnych baraków, zaprojektowano dla nich obszerny szpital, który dzięki wydzieleniu siedmiu wyizolowanych pomieszczeń ułatwi zwalczanie wysoce zjadliwych chorób zakaźnych, które w warunkach schroniskowych nękają te zwierzęta, skutkując ich dużą śmiertelnością” – zaznaczono w komunikacie urzędu miasta.

„Dla zwierząt zdrowych przeznaczonych do adopcji przewidziano cały pawilon z 18 słonecznymi pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, zdecydowanie za ciasną jak na obecne potrzeby kociarnię, która funkcjonuje w obiekcie przy ul. Bukowskiej” – podkreślono.

Obecnie funkcjonujące schronisko dla bezpańskich zwierząt przy ul. Bukowskiej mieści się na terenie o powierzchni 1 ha. Znajduje się tam łącznie 95 kojców adopcyjnych, dwie części przeznaczone do odbywania kwarantanny dla psów, pięć tymczasowych kontenerów dla kotów, budynek administracyjny ze szpitalikiem dla zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy oraz wybieg dla psów. Aktualnie w schronisku przebywa 89 psów i 140 kotów.

Zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss zaznaczył, że istniejące od 1964 r. schronisko przy ul. Bukowskiej było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. „Jednak obiekt nie jest dostosowany do obecnych standardów. Brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. Już niedługo warunki życia zwierząt znacząco się poprawią. Bezdomne psy i koty przeniosą się do nowego schroniska. Cieszymy się, że ta ważna inwestycja przebiega zgodnie z planem” – podkreślił.

Dyrektor Usług Komunalnych Maciej Dźwig przyznał, że urzędnicy liczą, iż nowe schronisko przyciągnie prywatnych inwestorów, którzy zainteresują się uruchomieniem w bezpośrednim sąsiedztwie usług dla osób posiadających zwierzęta. „Chcemy, aby schronisko stało się w ten sposób częścią większego zespołu obiektów, który będzie przyciągał nie tylko osoby zainteresowane adopcjami czy wspieraniem czworonożnych podopiecznych, ale również właścicieli zwierząt, chcących skorzystać np. z nowoczesnych wybiegów dla psów, psiego fryzjera czy samoobsługowej myjni dla psów” – opisał.

Łączny koszt budowy nowego schroniska dla zwierząt przy ul. Kobylepole wyniesie 38 mln zł.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany