Poznaj region z przewodnikiem - zapisz się na zwiedzanie

Na bezpłatne poznawanie znanych i tych mniej popularnych atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza zaprasza marszałek Piotr Całbecki. Dla mieszkańców przygotowaliśmy aż 151 propozycji, jest więc z czego wybierać. Dziś (20 lutego) ruszają zapisy w ramach naszej dorocznej akcji „Poznaj region z przewodnikiem”, która odbędzie się 29 lutego i 1 marca (sobota i niedziela) w 32 miejscowościach województwa. W programie spacery z przewodnikami, zwiedzanie wystaw i muzeów, ale też zakładów produkcyjnych, a dla aktywnych rajdy rowerowe. Zapisy na www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl – decyduje kolejność zgłoszeń.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
76
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Dzięki tej akcji nie mieszkańcy nie tylko maja szansę na poznanie ciekawych miejsc w naszym regionie, ale też docenić ważną rolę przewodników turystycznych, którzy dzięki swojej wiedzy, barwnym opowieściom i nietuzinkowej osobowości są  dopełnieniem atrakcji turystycznych, których na Kujawach i Pomorzu nie brakuje – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wśród propozycji na turystyczny weekend jest  zwiedzanie z przewodnikiem, ale i warsztaty, interaktywne pokazy, wystawy oraz rajdy. W Grudziądzu warto się wybrać na zwiedzanie dawnych koszar Centrum Wyszkolenia Kawalerii. We Włocławku na uczestników czekają wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a w Bydgoszczy można złapać trop na szlaku TeH₂O i poznać niezwykłe zabytki miejskiej techniki. Warto się również wybrać do Wielkiej Nieszawki zwiedzić Olenderski Park Etnograficzny, by zobaczyć jak dawniej żyli olędrzy. Żądni przygód mogą się wybrać na wycieczkę rowerową do rezerwatu Jar Brynicy organizowaną przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy lub na nocne zwiedzanie elektrociepłowni gazowej  PGE Toruń.

To już szósta odsłona naszej akcji, którą Urząd Marszałkowski organizuje wspólnie z regionalnym środowiskiem przewodników turystycznych. W tegorocznej edycji na mieszkańców i turystów czeka 151 propozycji spędzenia aktywnie wolnego czasu. W przedsięwzięcie zaangażowało się 62 różnych organizatorów: instytucje, stowarzyszenia, muzea, koła przewodnickie PTTK oraz zakłady produkcyjne (lista organizatorów w załączeniu).

Z oferty można skorzystać w 32 miejscowościach:
  • Biskupinie (gmina Gąsawa, powiat żniński),
  • Brodnicy,
  • Brześciu Kujawskim (powiat włocławski),
  • Bydgoszczy,
  • Chełmnie,
  • Ciechocinku (powiat aleksandrowski),
  • Golubiu-Dobrzyniu,
  • Grudziądzu,
  • Grzmięcy (gmina Zbiczno, powiat brodnicki),
  • Inowrocławiu,
  • Jabłonowie Zamku (gmina Jabłonowo Pomorskie, powiat brodnicki)
  • Kłóbce (gmina Lubień Kujawski, powiat włocławski),
  • Kruszwicy (powiat inowrocławski),
  • Łazieńcu (gmina Aleksandrów Kujawski, powiat aleksandrowski),
  • Nieszawie (powiat aleksandrowski),
  • Osiu (powiat świecki),
  • Pakości (powiat inowrocławski),
  • Przyłubiu (gmina Solec Kujawski, powiat bydgoski),
  • Rudzie (gmina Grudziądz, powiat grudziądzki),
  • Solcu Kujawskim (powiat bydgoski),
  • Strzelnie (powiat mogileński),
  • Szafarni (gmina Radomin, powiat golubsko-dobrzyński),
  • Świcie (gmina Cekcyn, powiat tucholski),
  • Toruniu,
  • Tucholi,
  • Wąbrzeźnie,
  • Wielkich Lniskach (gmina Grudziądz, powiat grudziądzki),
  • Wenecji (gmina Żnin, powiat żniński),
  • Wielkiej Nieszawce (powiat toruński),
  • Woziwodzie (gmina Tuchola, powiat tucholski),
  • Włocławku,
  • Zamartem (gmina Kamień Krajeński, powiat sępoleński),
  • Żninie.

Lista wydarzeń akcji „Poznaj region z Przewodnikiem”

29 lutego Sobota

Biskupin
  • 11.00-13.00 - Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-16.00 - Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Brodnica
  • 09.00-15.00 - Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych, wejście na wieżę krzyżacką oraz zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie indywidualne)
  • 11.00-12.00 - Co kryją mury brodnickiej warowni? organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-12.30 - Tajemnice zamkowej wieży, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Brześć Kujawski
  • 12.00-16.00 - Zajęcia artystyczne z Pracownią Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (warsztaty)
  • 12.00-12.30 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.30-13.00 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-13.30 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.30-14.00 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-14.30 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.30-15.00 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-15.30 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.30-16.00 - Brześć miastem z długą historią - zwiedzanie wystawy archeologicznej w Urzędzie Miejskim, organizator: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)

Bydgoszcz
  • 9.30-11.30 - Zwiedzanie Exploseum, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 9.30-14.30 - Zanikające obiekty D.A.G. Fabrik Bromberg, organizator: Bydgoskie Stowarzyszenia Miłośników Zabytków BUNKIER (rajd)
  • 10.00-11.30 - Zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz spacer starym Kanałem Bydgoskim, organizator: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)
  • 10.00-12.00 - 100 lecie powrotu Bydgoszczy do Polski, organizator: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-12.00 - Nowoczesna dzielnica mieszkaniowa z początku XX w., organizator: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.30-12.30 - Bydgoskie Śródmieście szlakiem pomników przyrody, organizator: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-12.00 - Zwiedzanie Muzeum Fotografii, organizator: Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-11.30 - Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.30-12.00 - Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Skarb bydgoski”, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 12.00-14.00 - Złap trop TeH2O, czyli poznaj wybrane obiekty Szlaku TeH2O , organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 12.00-12.30 - Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.30-13.00- Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.30 – 14.00 - Najważniejsze zabytki Bydgoszczy– „Stare Miasto”, organizator: Bydgoskie Centrum Informacji Kujawskim (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.30 - Od Teatru Polskiego do Pałacu Młodzieży czyli wirtualny spacer po bydgoskiej architekturze PRL-u”, organizator: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy (interaktywny pokaz)
  • 13.00-15.00 - Zwiedzanie Exploseum, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Hali Pomp, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Wieży Ciśnień, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie Hali Pomp, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie Wieży Ciśnień, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 17.00-20.00 - Bydgoszcz nocą, organizator: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 19.00-21.00 - Nocne zwiedzanie Oddziału Elektrociepłowni Bydgoszcz II PGE Energia Ciepła S.A., organizator: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Chełmno
  • 8.00 -15.00 - Zwiedzanie wystaw  stałych Muzeum Ziemi Chełmińskiej, organizator: Koło , organizator: Koło Przewodników PTTK w Chełmnie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej Chełmnie (zwiedzanie indywidualne)
  • 14.00 -16.00 - Szlakiem św. Walentego, organizator: Koło Przewodników PTTK w Chełmnie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej (zwiedzanie z przewodnikiem )

Ciechocinek
  • 10.00-12.00 - Zwiedzanie Ciechocinka, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-12.30 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.30-13.00 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-13.30 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.30-14.00 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-14.30 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.30-15.00 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-15.30 Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.30-16.00 - Zwiedzanie stałej wystawy w Dworku Prezydenta RP, organizator: Gmina Miejska Ciechocinek (zwiedzanie z przewodnikiem)

Golub-Dobrzyń
  • 12.00-14.00 - Zwiedzanie Zamku Golubskiego, organizator: Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, Zamek Golubski (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-15.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Grudziądz
  • 9.00-9.45 - Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody w Grudziądzu, organizator: Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o., Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-10.45 - Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody w Grudziądzu, organizator: Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o., Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.00 - Zwiedzanie dawnych koszar Centrum Wyszkolenia Kawalerii, organizator: 8 batalion walki radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego w Grudziądzu, Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.30-12.30 - Zwiedzanie zabytkowego budynku Poczty Polskiej, organizator: Poczta Polska S.A., Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Grzmięca, gm. Zbiczno
  • 10.00-13.00 - Przyroda Brodnickiego Parku Krajobrazowego, organizator: Brodnicki Park Krajobrazowy (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Inowrocław
  • 10.00-11.30 - Zwiedzanie ratusza i wejście na wieżę ratuszową, organizator: Miasto Inowrocław (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.45 - Zwiedzanie wystaw muzealnych, organizator: Muzeum im. Jana Kasprowicza (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.30-13.00 - Zwiedzanie ratusza i wejście na wieżę ratuszową, organizator: Miasto Inowrocław (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.45 - Zwiedzanie wystaw muzealnych, organizator: Muzeum im. Jana Kasprowicza (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.30 - Zwiedzanie ratusza i wejście na wieżę ratuszową, organizator: Miasto Inowrocław (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-15.45 - Zwiedzanie wystaw muzealnych, organizator: Muzeum im. Jana Kasprowicza (zwiedzanie z przewodnikiem)

Jabłonowo Zamek
  • 12.30-14.30 - Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego i kościoła św. Wojciecha, organizator: Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim (zwiedzanie z przewodnikiem)

Kłóbka
  • 10.00-11.30 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 11.30-13.00 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.30 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 14.30-16.00 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Nieszawa
  • 10.00-16.00 - Zwiedzanie Muzeum Stanisława Noakowskiego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Osie
  • 9.00-12.00 - Bioróżnorodność Zalewu Żurskiego, organizator: Wdecki Park Krajobrazowy (wycieczka z przewodnikiem)

Pakość
  • 10.00-12.00 - Zwiedzanie Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska, organizator: Centrum Informacji Turystycznej w Pakości (zwiedzanie z przewodnikiem)

Przyłubie, gm. Solec Kujawski
  • 9.00-14.00 - VII Rajd pieszy pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, organizator: Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, Klub Turystów Pieszych „Horyzont” w Solcu Kujawskim (rajd pieszy)

Łazieniec, gm. Aleksandrów Kujawski
  • 11.00-13.00 - Zwiedzanie domu rodzinnego Edwarda Stachury i wystawy malarsko-rzeźbiarskiej, organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Łazieńca „Cudne Manowce” (zwiedzanie z przewodnikiem)

Solec Kujawski
  • 12.00-15.00 - Prelekcja „Polsko-mongolskie wyprawy paleontologiczne na Pustynię Gobi” oraz zwiedzanie ścieżki dydaktycznej JuraParku, organizator: JuraPark Solec (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Strzelno
  • 10.00-15.00 - Pomnik Historii w Strzelnie – zespół dawnego klasztoru Norbertanek, organizator: Muzeum – Romański Ośrodek Kultury im. Ottona I Bolesława przy parafii rzymsko-katolickiej pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie, Dom Kultury w Strzelnie (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja, koncert)
  • 16.00-18.00 - Zwiedzanie wystawy „Tajemnice kalendarza” i stałej ekspozycji Izby Kujawskiej, organizator: Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie, Izba Kujawska im. J. W. Szulczewskiego w Strzelnie (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Świt, gm. Cekcyn
  • 9.00-14.00 - Doliną Rzeki Brdy z przewodnikiem, organizator: Tucholski Park Krajobrazowy (wycieczka krajoznawcza)

Toruń
  • 9.00-11.00 - Toruń i jego historia oczami geografa, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.30 - Ciekawostki przy ul. Św. Józefa, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.30 - Zwiedzanie zakładu produkcyjnego Hendrickson Poland Sp. z o.o. – produkcja strzemion, organizator: Hendrickson Poland Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.00 - Zwiedzanie Browaru - tajniki produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-12.00 - Jak dawniej budowano - spacer po toruńskiej starówce, organizator: Rycerskie Opowieści sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 10.00-11.00 - Zwiedzanie Stacji Pomp „Stare Bielany”, organizator: Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-12.00 - Zwiedzanie Stacji Pomp „Stare Bielany”, organizator: Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-12.00 - Zwiedzanie Browaru - tajniki produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-12.30 - Zwiedzanie wystawy „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”, organizator: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 12.00-13.30 - Zwiedzanie historycznego zakładu produkującego wódkę i spirytus (dawny Polmos Toruń) – obecnie Toruńskie Wódki Gatunkowe, organizator: Toruńskie Wódki Gatunkowe (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.30 - 100. Rocznica Powrotu Torunia do Wolnej Polski, organizator: Koło Przewodników PTTK, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Zwiedzanie Stacji Pomp „Stare Bielany”, organizator: Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.30 - Mniej znani „ współtwórcy” niepodległości Torunia, organizator: Komisja Przewodnicka przy OM PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Tajemnice kamienicy mieszczańskiej, organizator: Muzeum Diecezjalne w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Zwiedzanie Browaru - tajniki produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.30 - Zwiedzanie zakładu produkcyjnego Hendrickson Poland Sp. z o.o. – produkcja strzemion, organizator: Hendrickson Poland Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Stacji Pomp „Stare Bielany”, organizator: Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, organizator: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-15.30 - Zwiedzanie Fortu IV, organizator: PTG Twierdza Toruń – Fort IV (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-15.30 - Mały Berlin, organizator: Koło Przewodników PTTK, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 18.00-19.00 - Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło, organizator: PGE Toruń S.A. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 19.00-20.00 - Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło, organizator: PGE Toruń S.A. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 20.00-21.00 - Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło, organizator: PGE Toruń S.A. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 21.00-22.00 - Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło, organizator: PGE Toruń S.A. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 22.00-23.00 - Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło, organizator: PGE Toruń S.A. (zwiedzanie z przewodnikiem)

Wenecja
  • 10.00-12.00 - Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i spacer wokół ruin zamku Diabła Weneckiego, organizator: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (zwiedzanie z przewodnikiem)

Wielka Nieszawka
  • 10.30-12.00 - Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.30 - Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Wielkie Lniska, gm. Grudziądz
  • 11.00-13.30 - Zwiedzanie fortyfikacji Fortu Wielka Księża Góra wraz z częścią muzealną, organizator: Muzeum Fort Wielka Księża Góra (zwiedzanie z przewodnikiem)

Więcbork
  • 13.00-15.30 - Najciekawsze miejsca związane z historią miasta, organizator: Klub miłośników dziejów i kultury Więcborka i okolic (zwiedzanie z przewodnikiem)

Włocławek
  • 10.00-12.00 - Miejski spacerowy „Szlak Obiektów Zabytkowych”, organizator: Informacja Turystyczna we Włocławku, OSiR Włocławek (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-16.00 - Zwiedzanie wystaw stałych w Gmachu Głównym, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 11.00-16.00 - Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 11.00-13.00 - 100 lat Cudu nad Wisłą, organizator: Oddział Kujawski PTTK we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem)

Woziwoda, gm. Tuchola
  • 10.00-14.00 - Przyroda Borów Tucholskich na przykładzie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie, organizator: Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel” (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Zamarte gm. Kamień Krajeński
  • 10:00-11:00 - Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej przy Klasztorze Karmelitów Bosych pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zamartym, organizator: Krajeński Park Krajobrazowy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Żnin
  • 10.00-11.00 - Szlakiem drukarstwa w Żninie, organizator: Pałucki Oddział PTTK (zwiedzanie z przewodnikiem)


1 marca Niedziela

Bydgoszcz
  • 10.00-14.30 - Obszar odtajniony - teren byłej DAG Fabrik Bromberg, organizator: Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy (rajd pieszy)
  • 12.30-14.00 - Najważniejsze zabytki Bydgoszczy - „Śródmieście”, organizator: Bydgoskie Centrum Informacji (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Mennica bydgoska”, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Hali Pomp, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie Wieży Ciśnień, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie Hali Pomp, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie Wieży Ciśnień, organizator: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Golub-Dobrzyń
  • 13.00-14.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-15.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.00-16.00 - Zwiedzanie wieży golubskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, organizator: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Grudziądz
  • 10.00-12.00 - 100-lecie powrotu Grudziądza do Macierzy, organizator: Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi, Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu ((zwiedzanie z przewodnikiem)

Inowrocław
  • 10.00-13.00 - Spacer po mieście i zwiedzanie Muzeum im. Jana Kasprowicza, organizator: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Kłóbka, gm. Lubień Kujawski
  • 10.00-11.30 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 11.30-13.00 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.30 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 14.30-16.00 - Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Kruszwica
  • 11.00-15.00 - Zwiedzanie zabytków Kruszwicy i prelekcja o Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, organizator: Nadgoplański Park Tysiąclecia, PTTK Oddział Nadgoplański (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Łazieniec, gmina Aleksandrów Kujawski
  • 11.00-13.00 - Zwiedzanie domu rodzinnego Edwarda Stachury i wystawy malarsko-rzeźbiarskiej, organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Łazieńca „Cudne Manowce” (zwiedzanie z przewodnikiem)

Nieszawa
  • 10.00-16.00 - Zwiedzanie Muzeum Stanisława Noakowskiego, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)

Ruda gm. Górzno
  • 11.00-14.00 - Wycieczka rowerowa do rezerwatu Jar Brynicy, organizator: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (wycieczka krajoznawcza)

Solec Kujawski
  • 12.00-15.00 - Prelekcja „Polsko-mongolskie wyprawy paleontologiczne na Pustynię Gobi” oraz zwiedzanie ścieżki dydaktycznej JuraParku, organizator: JuraPark Solec (zwiedzanie z przewodnikiem, prelekcja)

Toruń
  • 10.00-11.00 - Zwiedzanie Browaru - tajniki produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 11.00-12.00 - Zwiedzanie Browaru - tajnikami produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-13.00 - Zwiedzanie Browaru - tajniki produkcji piwa, organizator: JAN OLBRACHT BROWAR STAROMIEJSKI (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 12.00-14.00 - Spotkanie na nowej wystawie stałej w Domu Kopernika, organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 13.00-15.00 - Jak dawniej budowano - spacer po toruńskiej starówce, organizator: Rycerskie Opowieści sp. z o.o. (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 14.00-14.45 - Interaktywny pokaz w Domu Legend Toruńskich, organizator: Dom Legend Toruńskich
  • 14.00-15.30 – Zwiedzanie Fortu IV, organizator: PTG Twierdza Toruń – Fort IV (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • 15.15 - 16.15 - Zwiedzanie Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, organizatorzy: Koło Przewodników PTTK, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Wąbrzeźno
  • 16.00-17.30 - Wiedźmy i niewiasty – wąbrzeskie kobiety, organizator: Wąbrzeski Dom Kultury (zwiedzanie z przewodnikiem)

Wielka Nieszawka
  • 10.30-12.00 - Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-14.30 - Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego, organizator: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)

Włocławek
  • 11.00-16.00 - Zwiedzanie ekspozycji stałej „Dzieje Włocławka od pradziejów do PRL”, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 11.00-16.00 - Zwiedzanie wystaw stałych prezentowanych w Gmachu Głównym, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 11.00-16.00 - Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej w Zbiorach Sztuki, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 11.00-12.00 - Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)
  • 12.00-13.00 - Niedziela z kustoszem - „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę)
  • 13.00-16.00 Zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne za symboliczną złotówkę)

Akcja odbędzie się w sobotę i niedzielę 29 lutego i 1 marca. Szczegóły i zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl. Rejestracja potrwa od czwartku 20 lutego, godzina 9 do piątku 28 lutego do godziny 21. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne lub za symboliczną złotówkę.

Wydarzenie odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Obchody organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych.

Organizatorzy akcji „Poznaj region z przewodnikiem”
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
  • Muzeum w Brodnicy,
  • Brodnicki Park Krajobrazowy,
  • Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim,
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
  • Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier,
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego,
  • Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy,
  • Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy,
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. dr. Władysława Bełzy w Bydgoszczy,
  • Bydgoskie Centrum Informacji,
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,
  • Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy,
  • PGE Energia Ciepła S.A Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy,
  • Koło Przewodników PTTK w Chełmnie,
  • Muzeum Ziemi Chełmińskiej,
  • Gmina Miejska Ciechocinek,
  • Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu,
  • Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia,
  • Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu,
  • Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu,
  • Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu,
  • Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu,
  • Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu,
  • 8 batalion walki radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego w Grudziądzu,
  • Poczta Polska S.A.,
  • Miasto Inowrocław,
  • Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu,
  • Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim,
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia,
  • Oddział Nadgoplański PTTK,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Łazieńca „Cudne Manowce”,
  • Centrum Informacji Turystycznej w Pakości,
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
  • Jura Park Solec,
  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim,
  • Klub Turystów Pieszych „Horyzont” w Solcu Kujawskim,
  • Muzeum – Romański Ośrodek Kultury im. Ottona I Bolesława przy parafii Świętej Trójcy w Strzelnie,
  • PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie,
  • Dom Kultury w Strzelnie,
  • Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie,
  • Izba Kujawska w Strzelnie,
  • Tucholski Park Krajobrazowy,
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu,
  • Toruńskie Wódki Gatunkowe,
  • Muzeum Diecezjalne w Toruniu,
  • PGE Toruń,
  • Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu,
  • Hendrickson sp. z o.o.,
  • Toruńskie Wodociągi sp. z o.o.,
  • Jan Olbracht Browar Staromiejski w Toruniu,
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu,
  • Rycerskie Opowieści sp. z o.o.,
  • Dom Legend Toruńskich,
  • PTG Twierdza Toruń - Fort IV,
  • Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu,
  • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu,
  • Wąbrzeski Dom Kultury,
  • Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,
  • Wdecki Park Krajobrazowy,
  • Muzeum Fort Wielka Księża Góra,
  • Klub miłośników dziejów i kultury Więcborka i okolic,
  • Informacja Turystyczna we Włocławku,
  • OSiR Włocławek,
  • Oddział Kujawski PTTK we Włocławku,
  • Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel”,
  • Krajeński Park Krajobrazowy,
  • Pałucki Oddział PTTK.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
76
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Włocławku

kiedy
2020-04-03 20:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-19 16:00
miejsce
Centrum Kultury Browar B,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-22 20:00
miejsce
Garage Hotel, Włocławek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-26 16:00
miejsce
Teatr Impresaryjny, Włocławek, ul....
wstęp biletowany